Egy „majdnemvolt” város

2024. február 24. – december 31.

Újkőkori település Szegvár határában
Régészeti kiállítás

A program időpontja:
2024. február 24. – december 31.

Régészeti kurátorok:
Cselédes Szilvia
Hergott Kristóf
Koszt Ferenc

Helyszín:
Koszta József Múzeum
6600 Szentes, Kossuth tér 1.

Múzeumok Éjszakája – 2023 Június 24.

Múzeumok Éjszakája

Koszta József Múzeum (6600 Szentes, Kossuth tér 1., Vármegyeháza emelet):
17.00: „Barátunk Bíró Jenő” című kiállítás megnyitója
17.00 – 00.00: Múzeumlátogatás

Koszta József Múzeum (6600 Szentes, Kossuth tér 1., Vármegyeháza udvar):
18.00 – 19.00: Őze Lajos-dokumentumfilm (43 perces verzió)
19.00 – 20.00: Színpadi beszélgetés Őze Lajosról (Őze Katalin és Őze Gábor)
20.00 – 00.00: Őze Lajos-dokumentumfilm (Teljes változat)

Csallányi Gábor kiállítóhely (6600 Szentes, Szécheny liget 1.):
17.00 – 00.00: Őze Lajos Emlékház látogatása

A Jövőnkért Művészeti Iskola és a Jövőnkért Néptáncegyüttes rednezésében
(6600 Szentes, Petőfi utca 2., a Szecessziós Ház oldalszárnya):
17.00 – ameddig szeretnének táncolni: „Szent Iván éji táncház”
A táncházat vezeti: Bagi Ferenc, mester-néptánmcpedagógus
Minden korosztályt szeretettel várunk, kicsiket és nagyokat egyaránt!

MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred és a Szentesi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság rendezésében:
17.00 – 22.30: Tárlatvezetések a Damjanich laktanya csapatmúzeumában – Bese Lázsló terem és laktanya-történeti kiállítás, és kézműves foglalkozások. Tűzoltóság-történeti emlékek bemutatása. A kiállítások megtekintéséhez autóbusz indul a Megyeházától 17.30; 19.15 és 21.00 órakor. Mind a két helyszín egyénileg is látogatható.

A PROGRAMOKRA VALÓ BELÉPÉS INGYENES

Esztétikai megújulás

Kedves Látogatóink!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy több visszajelzés alapján úgy gondoltuk, itt az ideje az esztétikai megújulásnak. Az elődeink, nagynevű kutatóink munkáját tisztelte, és egyfajta hagyományként a régészetet megtartva a logónkban – Sarlós-szobor -, arculatunk frissítése érdekében minden szín alatt ragaszkodnánk ahhoz, hogy vizuálisan a múlt legalább akkora szereppel bírjon az új megjelenésben, mint a jövő. A négyes egységben innentől tehát a régészet mellett megjelennek a zöld-fenntarthatóság, a kutyabarát intézmény és a tehetségek gondozása témakörök is. Mindegyik elem fontos és elengedhetetlen része a mai modern múzeumi világnak. Így teljes a kép, s a kultúra így segíti a múlt és jövő találkozását.

Beporzók Napja a Péter Pál Polgárházban

2023.03.10-én a Péter Pál Polgárház udvarán került megrendezésre a Beporzók Napja. A rendezvény egyik első eseményeként Irsai Farkas László, a Koszta József Múzeum igazgatójának felkonferálása mellett köszöntötték a díszvendégek az eljött óvodásokat és iskolásokat. Köszöntőt mondott Monoki Mariann, a szentesi Bartha János Kertészeti Technikum és Szakképző Iskola igazgatónője; Mészárosné Surányi Olga, az ÖKOSzentes Munkacsoport képviselője; Móra József, Szentes Város Önkormányzati képviselője, valamint Pásztor Antal, a Szentesi Önkormányzat Városfejlesztési, Városrendezési és Turisztikai Bizottságának elnöke. A rövid beszédek után Pásztor Antal és Pesti Sarolta, a Koszta József Múzeum múzeumpedagógusa a gyerekek visszaszámlálására közösen leplezték le a Múzeum új, zöld logóját. Ezt követően a gyerekek érdekes előadásokat hallhattak a beporzókról, mézet kóstolhattak, fotózkodhattak Kökénnyel és Kázmérral, az egérkéinkkel, valamint megismerkedhettek a méhészkedéssel is Keresztes-Nagy Nikolett, a Koszta József Múzeum munkatársának közreműködésével, illetve izgalmas ökológiai projektekbe kaphattak betekintést Mészárosné Surányi Olga által.

ökoszentes nap első kép
ökoszentes nap második kép
ökoszentes nap negyedik kép
ökoszentes nap ötödik kép

Kiss Bálint 250 – Egyházi nevelés Szentesen

Egyháztörténeti konferencia a Koszta József Múzeumban, Kiss Bálint református teológus, szentesi lelkipásztor születésének 250. évfordulója alkalmából.
2022. december 22.; szombat
Koszta József Múzeum, vármegyeházi épület, Koszta terem

10.00 – Megnyitó és köszöntő
Farkas Sándor miniszterhelyettes, országgyűlési képviselő, és Szabó Zoltán Ferenc, Szentes város polgármestere

A reformátusságról – Moderátor Irsai Farkas László
10.15 – Nyitó gondolat a szentesi reformátusokról, és Dr. Fekete Károly Református Püspök ünnepi köszöntőjének felolvasása
Fehér Csaba – Református lelki pásztor, vallástanár, tábori lelkész, Szentes Nagytemplomi Egyházközösség

10.25 – Sipos József az első szentesi professzor: Kiss Bálint szerepe a középfokú református iskolázás megszilárdításában Szentesen, a 19. század elején
Dr. Hegyi Ádám – SZTE BTK, Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék

10.40 – A szentesi református iskola históriája
Karikó-Tóth Tibor – Igazgató, Kiss Bálint Református Általános Iskola, Szentes

10.55 – A gazdálkodó Kiss Bálint
Dr. Mód László – Koszta József Múzeum, SZTE BTK,
Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék

11.10 – Köszöntő gondolatok a szentesi presbitérium nevében
Dr. Csikai Miklós – Szentes Nagytemplomi Egyházközösség Főgondnoka

Kitekintés – Moderátor: Irsai Farkas László
11.20 – Az evangélikus oktatás szentesen
Veres-Ravai Réka – Evangélikus lelkész, Szentesi Evangélikus Egyházközösség

11.35 – A katolikus iskolai oktatás kezdetei Szentesen
Dr. Gruber László – Teológus, a szentesi Szent Anna Plébánia plébánosa

11.50 – Gondolatok a szentesi izraelita népiskola történetéhez
Vágvölgyi Zoltán – Helytörténész, könyvtáros, Szentesi Városi Könyvtár

Műhelybeszélgetés, kérdések és válaszok, majd a konferencia zárása.